Özeliz Cevaplıyor

Özeliz’e sıkça sorulan soruları
sizler için cevapladık.

Çünkü eğitim bireyseldir. Her öğrencinin öğrenme şekli tıpkı parmak izi gibi kişiye özgüdür. Bu özgünlüğün farkında olan öğretmenler tarafından doğru yöntem ve yaklaşımlarla gerçekleştirilen öğretim üniversiteye hazırlık gibi uzun soluklu bir süreçte kalıcılık sağlar. ÖZELİZ’ de ilk gün verilen ilk bilgi kullanılacağı ana kadar taze tutulur. İşlenen her bir konu bir zincir şeklinde bağlantı detayları izah edilerek öğrencinin zihninde yer etmesi sağlanır. ÖZELİZ’ de ezber değil, ikna vardır.

Bu yol izlenirken öğrenci ile öğretmen arasında kuvvetli bir bağ kurulur ve bu ÖZELİZ ’in en temel argümanıdır.

ÖZELİZ’in ilk şubesi 2004 yılında Göztepe’de açıldı. 2016 yılında Göztepe Köşk ve 2017 yılında da Ataşehir şubelerimiz kapılarını öğrencilerine açtı. Ardından hızlıca büyüyen Özeliz Eğitim Kurumları'nın Çekmeköy, Bostancı, Beşiktaş ve Koşuyolu şubeleri de açıldı. 2023 itibariyle de Özeliz'in 8. Şubesi Pendik'te açılacaktır. 

ÖZELİZ’in kendi bünyesinde, aynı kurucu akıl ve felsefe ile açılmış 8 şubesi bulunuyor. Göztepe, Göztepe Köşk, Ataşehir, Çekmeköy, Bostancı, Beşiktaş, Koşuyoluv ve Pendik'te bulunan bu 8 şubemizde yüksek standartlarda eğitim halen devam ediyor.

ÖZELİZ, deneyimli akademik kadrosuyla bireysel farklılıkları dikkate alarak uyguladığı eğitim- öğretim sistemi ile, bilgi ve zamanı doğru kullanmayı en önemli gerçek olarak benimseyen, çağının değerlerini öğrencilerine tanıtmayı ve aktarabilmeyi hedefleyen bir kurum olma felsefesiyle çalışıyor.

Tüm şubelerinde;
- Bilginin kalıcı olmasını sağlayan yenilikçi eğitim sistemi
- Bireysel farklılıkları göz önünde bulunduran eğitim anlayışı
- Teknoloji destekli eğitim sistemi ile çağı yakalamak
- Eğitimin her aşamasında üstün akademik başarı
- Sürekli öğrenen, öğrendiklerini günlük yaşamla ilişkilendiren ve öğrendikçe gelişen bireyler yetiştirme

İlkelerinden taviz verilmiyor, bunlar başarıyla uygulanıyor.

ÖZELİZ’in en önemli referans kaynağı öğretmen kadrosudur. Seçim yapılırken bu bilince göre adım atılır. Bir öğretmenin öğrenciyle kurduğu iletişim becerisi bazen akademik bilginin bile önüne geçebilir. Bilgiyi aktarmadaki en önemli köprü iletişimdir. ÖZELİZ öğretmenleri öğrenciyle o bağı kurabilmek için gerekli tüm yolları denerler ve gerekirse yeni yollar açabilecek kapasitede olmalıdırlar.
- Alanına hakimiyet
- Vizyonu ve kendine özeniyle bıraktığı modern izlenim
- Sabit fikirlilikten uzak olmak
- Gelişime ve yapıcı eleştiriye açık olmak
- Olağandışı durumlara adapte olabilme kapasitesi
- Yüksek iletişim becerisi
ÖZELİZ tarafından yapılan öğretmen seçimlerinde aranılan özelliklerdir.

ÖZELİZ ağırlıklı olarak üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenciler için eğitim programları sağlıyor. Bunun yanında Lise grubu ara sınıf öğrencileri için de eğitim seçenekleri mevcut.

Bursluluk sınavı her yıl Şubat ayında yapılıyor. Net tarih her takvim yılının son aylarında internet sitemizden, resmi Instagram & Twitter adreslerimizden ve farklı iletişim kanallarından ilan ediliyor. Başvurular ise yalnızca web sitemizden alınıyor.

Sınıflarımız en fazla 10 kişilik mevcutlardan oluşuyor. Fiziksel anlamda ders işlenebilmesi için gerekli optimum düzeyde konfora sahip ve teknolojik donanım itibarıyla üst düzeyde.

Seviye sınıfları sistemi uygulanıyor fakat bazı istisnai durumlar için duygusal ve psikolojik faktörler de dikkate alınarak sınıflara öğrenci yerleşimi gerçekleştiriliyor.

Öğrencinin ÖZELİZ’den alacağı program çeşidine göre hafta içi ve hafta sonu derslerimiz mevcut. Cuma günleri yalnızca deneme sınavları uygulanıyor.

Tüm şubelerimizde ve tüm sınıf düzeylerinde devam mecburiyeti var. Derse gelmeme durumu veliye SMS veya ÖZELİZ OBS uygulaması yoluyla bildiriliyor.

Evet. Gündüz saatlerinde öğrencilerimizin kurumlarımıza gelip çalışabilmeleri için ayrılmış salonlar bulunuyor. Bunun haricinde hafta içi aksam saatlerinde de programlanmış kafes ve kütüphane uygulamamız var. Bu programlara uygun olarak kurumlarımız öğrencilerimizin veya dışarıdan gelecek misafirlerimizin kullanımına açık.

Kafes programlarımız, günleri şubelere göre değişen ve 12. Sınıflarımız için mecburi olan yoklamalı bir çalışma uygulaması. Öğretmenlerimiz gruplarının başlarında oluyorlar ve öğrencilerin sessiz bir ortamda doğru şekilde soru çözmelerini sağlıyorlar. Gerekli hallerde soru çözümleri yapıyorlar. Kafes uygulamamız saat 21.00’e kadar sürüyor.

Kütüphane uygulaması ise yine günleri şubelerimize göre değişen serbest çalışma uygulaması ve mecburi katılım şartı yok, yoklama alınmıyor. Kütüphane akşamlarında, kurumlarımızın öğrenci olup olmaması fark etmeksizin serbest çalışma yapmak isteyen tüm gençlere açık oluyor. Ancak ilgili şubemizi arayıp yer ayırtmak gerekiyor. Kütüphane uygulamamız saat 23.00’e kadar sürüyor.

ÖZELİZ Kampları yılda 2 kez düzenlenen ve yoğun katılımla gerçekleşen ders çalışma programlarıdır. Kamplarımız sömestre tatilinin 2. Haftasında ve Haziran ayının ilk haftasında düzenleniyor. İstanbul çevresi / Marmara Bölgesinde bulunan ve anlaşmalı olduğumuz seçkin, nezih ve konforlu otellerde düzenlenen kamplarımızda öğrencilerimiz öğretmenlerinin eşliğinde kısa süreli yoğun bir çalışma temposuna giriyorlar ve gerek eksik tamamlama gerekse çalışma temposu oluşturma noktalarında önemli kazanımlar elde ediyorlar.

Kamplarımızla ilgili videolarımıza sitemizin Video Galeri bölümünden ulaşabilir, dilediğiniz takdirde daha detaylı bilgi almak için iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.